OTEC A SYN
16+ let 

Kurz pro Otce a syny, kteří chtějí kultivovat svůj vztah. Muže udělají z chlapce pouze jiní muži, nikdy ne ženy. Na tento proces se společně podíváme. Budeme se věnovat dokončení cesty k dospělosti a rituálu Oceňování. Zvědomíte si svou životní fázi, co se od vás obou očekává, a co je potřeba dělat vůči sobě vzájemně, rodině, partnerkám a sami sobě.

Kurz je vhodný pro syny, otce i dědy. Může přijet i trojice syn, otec a děda.

Termín: 25.-28.7. 2024
Místo: Kokořínsko
Cena za program a materiál za dvojici: 10 000 Kč (+ 5000 při trojici)
Cena za ubytování a stravu za dvojici: 5 000 Kč (+ 2 500 Kč za třetího) 
Záloha činí 5 000 Kč, více se dozvíte po odeslání přihlášky nebo zde.

Na většinu kurzů se mnou jezdí syn Pavel. Můžete pozorovat, případně se inspirovat, jak jednou může vztah s dospívajícím synem vypadat.

Pokud si chcete užít společný proces vztahu otce a syna, přihlaste se.
Pokud chcete svého syna vyslat a dát mu prostor si na věci přijít sám, s jinými muži, kteří se tomu věnují, v bezpečném prostředí obklopeného vrstevníky, přihlaste ho na Transition. Na konci kurzu proběhne rituál s rodiči, který proces cesty do dospělosti rozpohybuje nebo zpečetí. OaS 16+ by mohl být příprava na Transition, je víc o vztahu vás dvou. Oba kurzy se dají krásně kombinovat. 

Ne vždy jsme byli u toho, když náš syn zažíval důležité momenty svého života.
První holení nebo společné pivo. U některých momentů je to dobře, ale některé chvíle stojí za to společně prožít.  

Pozorujete, jak se z vašeho syna stává Muž a chcete mu umožnit dostat od vás ocenění v atmosféře, která se v běžném životě těžce nastavuje? 

Pokud se vám nepovedlo synovi dát potvrzení, že ho jako muže vnímáte nebo jste to sami od svého otce nedostali, pokud si spolu nerozumíte, roste mezi vámi stěna, křivdy nebo propast odcizení, pokud vás trápí, že vás ten druhý neslyší a nechápe,
je třeba s tím něco udělat.
Možná máte pocit, že mezi vámi a vaším synem nebo otcem není něco dokončené. S tím se dá něco dělat. I když už není ten druhý přítomen, zemřel nebo nemá zájem. Je to práce vás samotných.
Možná je to mezi vámi dobré a jen chcete společně strávit kvalitní čas a nevíte, jak na to nebo kolikrát to ještě půjde.
Tento kurz je však určen pro dvojice, které chtějí, alespoň trochu, i když možná neví jak nebo proč.

Reference

Věděl, že asi za měsíc jede znovu, tentokrát s tátou. Už cestou domů v autě neměl nejmenší pochybnost o tom, že jede. Ani slovo o kravině a k čemu ho to nutím, protože se mu tam líbilo. Věděl, co ho čeká a i když rituál ocenění, čeho si vážím na matce a ona na mě se všemi emocemi a před skupinou byla výzva, ani to ho neznejistilo. Po našem kurzu matka a syn 11-15 let odjeli Ondra s mužem na kurz 16+. Jediné, co mohu za sebe říct, že vrátili velmi spokojení, komunikativnější k sobě navzájem i ke mě, empatičtější a plni zážitků. Ohledně vypravování mi Ondra, který má k autoritám a pravidlům odmala vlastní postoj, řekl: "Z mužského kruhu se nevynáší!" Tedy klobouk dolů, Kůčo! Můžeš být pyšný na své přirozené charisma. Děkuji Tobě i Pavlovi za prožití a ukázku toho, jak může parťácky, rovnocenně a přátelsky vypadat vztah rodiče a puberťáka, i když doma se to zdá nemožné.. :0))

Lenka B.


Od kurzu jsem neměl žádné specifické očekávání, neměl jsem předem žádné reference a doporučení přišlo od manželky, která mi poslala link na web, že by to bylo fajn s nejstarším synem, který si prochází obdobím experimentů, trochu opečovat vztah, abychom s ním neztratili komunikační napojení.

Hned první den se ukázalo, že kurz jde mnohem hlouběji, šířeji, že skupina tatíků se syny vytvoří stimulující prostředí a hlavně, že Pavel má téma Otec&Syn nastudované ve všech souvislostech, prožité naživo a ještě ho dokáže neuvěřitelně přirozeně předat. Sám jsem kouč a řadu let jsem působil i jako trenér vzdělávání dospělých, takže mívám tendenci být kritický při hodnocení práce a přínosu podobných kurzů, ale v tomto případě jsem byl nadšený. 

Celá myšlenka kurzu od začátku do konce měla jasný směr, kde tvořivé aktivity navazovaly jedna na druhou a kousek po kousku budovaly přirozený vztah, který možná jen nebyl pojmenovaný a zakotvený, ale tady získával konkrétní obrysy. Na světlo se ve vzájemných diskusích jeden na jednoho dostala spousta věcí, která mě ani nenapadlo se synem otvírat a najednou jsme o nich otevřeně mluvili. Společně jsem vyráběli třecí dřívka na rozdělání ohně, šili kožené váčky, vyrazili do hospody na svoje první společné pivo, stavěli provizorní sprchy, ale i hráli řadu poznávacích her. Vše vyvrcholilo rituálem ocenění, kde řada z nás "velkých chlapů" byla ráda za večerní šero, že nebyly vidět slzy, když vám syn říká, za co si vás váží. Navíc jsme si odvezli i závazky, jak společná témata budovat dále, aby to co jsem vytvořili mělo dlouhodobý přesah.

Kdybych měl těch mnoho slov shrnout do pár vět, asi bych řekl že šlo o aktivitou nabyté čtyři dny, se spoustou nových myšlenek a podnětů, s jasným cílem posílení vztahu, porozumění a respektu mezi otcem a synem. Prostě to, na co není někdy čas, nebo jen vhodná příležitost. Jsem vděčný, že jsem se mohl účastnit.

Luboš