OTCOVSTVÍ

Být přítomným otcem

JAK TO BÝVÁ - probuzení

Při práci s muži velmi často docházíme k tomu, že to, co by potřebovali dát svým synům, je velmi často to, čeho se jim nedostalo od jejich otců. Někdy si to uvědomují již delší dobu, někdy se jejich bolavá a pečlivě ukrytá rána otevře, až když ji sami začnou dělat svým synům. Když mají dceru, tak jsou často ještě bezradnější. "Co mám já jako muž předat své dceři? Nikdo mě to neučil. Raději to nechám na ženě, protože tomu už nerozumím vůbec." Málo koho otec naučil, co předat dceři a jak vypadá skvělý vztah otce s dcerou.  Velmi častá reakce je z toho utéct, protože to bolí, a nedělat nic, protože nevědí co, nevidí to kolem sebe, nebo to nechávají na ženách. Ty to velmi často vidí víc a vnímají jasněji než muži. Někdy se mužům otevřou oči v momentě, kdy se dostanou na některý mužský kurz a dovolí si otevřít srdce a své zranění uvidět. Je jedno, jestli je zranění od otce nebo do matky.

Je dokonce jedno, jestli si na to muži přijdou sami, jestli je někdo popostrčí, nebo jakou silou do nich strčí. I když někdy síla rány, velikost palice a hloubka zadunění, jsou přímo úměrné odezvě a motivaci mužů se sebou a svými vztahy k ženě a dětem něco udělat.

Pokud tedy dojde k probuzení Muže, k volání divočiny, nastává problém, kudy a jak do toho.

Tak tady jste správně a vítejte :)

Zde najdete několik základních Rituálů pro vás i pro vaše syny, na cestu k Mužství.
Pro některé z vás zde možná začne nebo bude pokračovat vaše cesta k sobě. Ke svému Mužství.

Pokud chcete pracovat na sobě, aby z toho těžil váš syn, vaše dcera, vaše žena, rodina a okolí, ale hlavně vy, začněte u sebe. Podívejte se na stránky o Mužství nebo mi napište a spolu vymyslíme, co pro vás bude nejužitečnější.

OTEC

Role Otce se v posledních generacích výrazně mění. Naši dědové byli ve válce, ze které se někteří nevrátili, a někteří se vrátili poznamenaní a byli pak v duchu nepřítomní nebo museli hodně pracovat a budovat vlast, a na své syny neměli moc času. Většinu našich otců musely vychovávat maminky, a tak od svých otců nemohli získat uznání, natož, aby prošli iniciací v muže. Naši otcové se to tak neměli kde naučit. Proto i nás neměl kdo iniciovat a málo kdo z nás, dospělých mužů, získal uznání od toho, od koho bychom to potřebovali nejvíc. A mnohdy ani netušíme, jak velký vliv to v našem životě má.

Začneme si to uvědomovat až v momentě, kdy se sami staneme otci a nevíme co s tím. Být otec pro někoho není zas tak velká zásluha, někomu se to prostě přihodilo, aniž by to plánoval. Máme své děti rádi a zjišťujeme, že ne vždy jsme schopni jim dát to, co chceme, protože být přítomný otec vyžaduje dost energie a vědomí. Někdy se s hrůzou přistihneme, že děláme to, co dobře umíme, co jsme se naučili od svých otců. Utíkat. Do práce, do světa svých koníčků, do sportu, politiky, výkonu, hospody, do mlčení, k jiné ženě, ... Jen abychom nemuseli přiznat to, že si s něčím nevíme rady, že nevíme, co s vlastními dětmi. Raději se stáváme nepřítomnými otci. Protože kdo nic nedělá, nic nezkazí. Naštěstí změna je možná. Můžeme přeprogramovat naše návyky a změnit to, na co naši otcové neměli sílu nebo čas.
Kdy jindy než v dnešní době. Kdo jiný než my. Pro sebe, pro naše děti.

RITUÁLY

Těch největších rituálů našeho života se většinou neúčastníme přímo i přestože jsme jejích příčinou. Protože jsme ještě příliš malí nebo už tu nejsme. Jsou to rituály Zrození a Smrti. Proto mezi nejznámější rituály patří svatba. Samotná síla svatebního obřadu se vytrácí a mnozí ho v dnešní době považují za nedůležitý. Přesto je to jeden z nejsilnějších momentů společné cesty životem muže a ženy. Ideálně po svatbě následuje narození dítěte, hledání jména, pojmenování a uvítání ho ve společnosti, uctění puberty, přechod do dospělosti a pak řada dalších přechodů do různých fází našeho života, uvědomění, získávání i pouštění.

My se budeme věnovat třem rituálům, týkajících se vztahu otce a syna: Cestě k otci, Uctění puberty a Přechodu do dospělosti. Všemi rituály vás mohu provést. První dva, pokud se na to cítíte, si můžete udělat sami. S ženou, synem a blízkou rodinou. U třetího rituálu je vhodná pomoc jiných mužů a na závěrečné oslavě, i velká účast pro syna důležitých lidí.
Protože tyto řádky čtete, předpokládám, že s tím chcete něco dělat a někteří už jste dávno začali. Tak pojďme na sobě pracovat. Sami a učit to naše děti. Předávat to mužům kolem nás.

Budu rád, když mi pak dáte vědět, co se vám povedlo uskutečnit, jaké to bylo a jaký to mělo efekt. Nebo, jak to děláte jinak a co ještě se vám osvědčilo. Takže se podělte a kdybyste potřebovali pomoc nebo radu ode mě, ozvěte se mi také.