MUŽSKÉ KRUHY

V tuto chvíli nejsou vypsané termíny Mužských kruhů. Ani on-line, ani naživo.
Pokud by vás lákalo dostat informaci, o jejich konání, napište mi.
Jakmile bude vypsaný nějaký kruh, ozvu se vám. 

  • Jaký je smysl Mužského kruhu?
  • Jak Mužský kruh funguje?
  • Koho potkáte?
  • Mužský kruh On-line

Jaký je smysl Mužského kruhu?

Proč mu existují mužské skupiny? Jaký mají smysl?
Muži o sobě a svém životě moc nemluví. Necítí se v tom dobře. Vlastně se necítí moc dobře, když mají mluvit o tom, jak se cítí. Je to naučený nebo spíš nenaučený způsob komunikace s druhými. Neumím sdílet o sobě a o tom, co prožívám. O svých pochybách, nejistotách, straších a pocitech.
Není to jejich chyba. Nikdo je to neučil. Myslím tím otce, kteří to také neuměli. Proto často muži mlčí, než aby mluvili o tom, co se děje, nebo jak se cítí.

To bývá problém, protože když čelí životním obtížím, nemají to s kým probrat, s kým se poradit a jsou na to sami.
Pak vyhoří, vybouchnou, nebo se zhroutí.
Všechny muže jednou za čas potkají těžké chvíle. Úzkosti, deprese, nejistoty, pochybnosti o sobě, o svých rozhodnutích a o svém životě, a nějak je musí zvládnout. Jen to nedají najevo, drží to v sobě, nemluví o tom. A když mluví, tak zpětně a staví si na tom kariéry - pokud to zvládnou. Ale nemusí to zvládnout sami, jak zpívá Karel.
Mohou zvolit jinou cestu. Mohou sdílet s jinými muži, protože ti to také znají a každý si něčím podobným prošel.
Čím víc mužů, tím víc zkušeností. Ale nejde to jen tak vybalit v hospodě, na ulici, v práci nebo na návštěvě u televize. Nepotřebují dostat nevyžádané rady a bát se, jestli se to neprovalí nebo nepoužije proti nim.
Proto se muži přidávají do podpůrných mužských skupin, kde se mohou otevřít, být sami sebou a v bezpečí.  

Jak Mužský kruh funguje?

Velmi často tak, jak to zní. Chlapi si sednou do kruhu a mluví. Ne jeden přes druhého, ale s respektem a pravidly.

Mužský kruh má svá pravidla, která se představí na začátku. Jedno z nejdůležitějších je, že se nevynáší. Co se v kruhu řekne tam i zůstává.
Každý dostává prostor pro sebe, a ostatní mají možnost se vyjádřit k tomu co říká, doptávat se. Neradíme si, říkáme, jak to máme my a co jsme zažili. Každý kruh má buď své téma nebo se řeší téma účastníků. Muži tedy mohou přijít a podělit se o svůj problém nebo příležitost které čelím, a získat tak pozornost, zpětnou vazbu, zkušenosti a náhledy ostatních mužů. Toto povídání bývá silné, dojemné a zajímavé i pro ostatní muže, kteří v tu chvíli poslouchají. Vždy se to někoho dotkne, někdy méně, někdy se to strefí přímo na komoru. To se různí podle témat, která se objevují.
Nejčastější témata bývají vztahy (s partnerem, dětmi, rodiči), zdraví, tělo a mysl, práce, emoce, agresivita, poslání a smysl života, spiritualita a podobně.
Končí se tím, že si muži řeknou, jak se cítí a s jakým uvědoměním nebo myšlenkou odchází. 

Koho potkáte?

Potkáte muže z různých vrstev. Manažery, živnostníky, sportovce, majitele firem, zaměstnance, umělce i obyčejné chlapy. Prostě různé muže. Společného mají to, že na sobě chtějí pracovat. Že chtějí růst a učit se. Touží po změně, rozvoji, sdílení, předání svých zkušeností, pomoci a podpoře od ostatních. Někdy chtějí sami, protože vědí, jak je takový mužský kruh důležitý v jejich životě. Někdy jsou donuceni životními okolnostmi.

Od nepaměti mužské skupiny fungovaly. Muži si předávali zkušenosti mezi sebou v rodině, rodu nebo kmeni. Nejlepší s nejlepšími. Jen dnes máme naučeno, že na všechno musíme přijít sami a jsme izolovaní. Od širší rodiny, od mužů, se kterými můžeme růst, sdílet, být a mlčet.
Mnoho mužů, a to i velmi významných, má své mužské kruhy. Mít takový bezpečný kruh je dnes velmi cenné. Mnoho podnikatelů a úspěšných lidí, si tyto kruhy velmi hýčkají a cení. Moc o tom ale nemluví, protože to není zrovna in nebo proto, že si je opravdu střeží a hlídají. 

Mužský kruh On-line

Osobně dávám přednost osobnímu setkání, ale doba covidová nás učí novým věcem a možnostem. Ne vždy si můžeme dovolit vydat se přes půl republiky na Mužský kruh. Někdy nám to nevychází časově, protože jsme hodně zaneprázdnění pracovně a rodinně. Proto berme dnešní dobu jako čas učení a využijme technologický pokrok, jak nejlépe umíme. Možná tomu dokonce přijdeme na chuť, protože to bývá velmi pohodlné, připojit se z pohodlí domova. Mužné podání ruky, nebo obejmutí chybí, i energie je trochu slabší, ale to se dá dohnat jindy.

Výhody on-line skupiny naštěstí převažují nad nevýhodami. U samotné mužské skupiny pak nevýhody neexistují. Je jen příležitost, dostat se do komunity mužů, kteří mají zájem na sobě pracovat, a stát se tak lepšími muži pro svou rodinu a své okolí. 

Už vím, co dát za odpověď kamarádům na "proč řešíš takové kraviny" (o cestě k mužství). 

"Znám chlapy, kteří mají padesát, šedesát i víc a přesto se v některých velkých věcech chovají jako děti. Jaký jsem a budu já? Můžu čekat na život, nakolik mě naučí být mužem, nebo převzít iniciativu. Tak jsem si vybral."

Petr B.