OTEC A DCERA
16+ let 

Kurz pro Otce a dcery, kteří chtějí rozvíjet svůj vztah. Budeme společně vyrábět deník otce a dcery, věnovat se jeden druhému a dokončovat věci, které měly proběhnout. Něco si zopakujete a odehraje se s jinými slovy, zpětně, v jiných kulisách a bezpečném prostředí. Bude to zážitkový víkend, takže bude spousta prožitků, emocí, slz, smíchu. Vrátíme se k několika životním milníkům, které jsou pro zdravý rozvoj ženy důležité, včetně rituálu Oceňování. Oba si zvědomíte svou životní fázi, co se od vás obou očekává a co je potřeba dělat. Vůči tomu druhému, rodičům, dětem, partnerům, sobě.

Kurz je vhodný pro otce a dcery v jakémkoli věku od 16 let výš.

Termín: 27.-30.6. 2024
Místo: Kokořínsko
Cena za program a materiál za dvojici: 10 000 Kč
Cena za ubytování a stravu za dvojici: 5 000 Kč
Záloha činí 5 000 Kč, více se dozvíte po odeslání přihlášky nebo zde.

Co zažijete

Zažijete společný víkend vědomých dvojic, nebo dvojic, které jsou na cestě a potřebují k tomu některé věci dokončit.
Bude prostor na hluboké rozhovory, ale i veselé vzpomínání. Povrch i hloubku. Smích i slzy.
Zazní co nezaznělo, co je potřeba aby si otec a dcera řekli, dokud je to možné.
Probereme životní fáze muže i ženy a dokončíme přechody, které potřebují přítomnost otce a dcery.
Oba zažijete hluboký rituál. Proběhne poděkování na obě strany. Čištění i očištění. Uzavření i otevření nového.
Dozvíte se o sobě to, co jste nevěděli. Některá tabu padnou.
Váš vztah se dostane na jinou úroveň. Po tomto víkendu budou prostě některé důležité věci jinak.
Odjedete s klidem, smířením a novou energií ve vašem vztahu.
Bude toho mnohem víc a nebudete v tom sami. 

Co učí otec dceru v dospívání

V pubertě mají rodiče úkol stát se svým dětem dobrými přáteli. Když je otec pro dceru kamarádem, kterému důvěřuje, tak je pro ni oporou a bezpečím. Když potřebuje s něčím poradit a táta není zrovna nablízku, musí vědět, že se ji ozve hned, jak to bude možné. Tím dává dceři pocit, že je tu pro ni a že je pro něj důležitá. Když má otec trpělivost dceru vyslechnout, aniž by jí radil, nebo ji opravoval, dcera tak poznává svou hodnotu a získává sebedůvěru. 
Zároveň drží hranice a je spravedlivou autoritou. Králem.

Jak dcera dospívá, učí jí otec vnímat hodnotu lásky. Učí ji rozpoznávat skutečné přátelství, pravé city a lásku... Protože pokud neznají dcery hodnotu lásky, berou ji jako samozřejmost, tak se mohou stát necitlivými a destruktivními k těm, kdo je miluje. Musí poznat hodnotu lásky, aby se z princezny stala moudrá žena, královna.

Dcery si hledají partnery podle svého otce.

 Mohou to otcové opravdu ovlivnit?

Ano, díky dobrému vztahu s dcerou mohu ovlivnit volbu jejích kluků. Pak si s nimi mohu promluvit a klást na ně nároky. Být přísný na ně, ne na ni. Zkoušet jejich spolehlivost a zodpovědnost, ne její. V kolik ji přivede domů, jak se o ni postará, aby byla v bezpečí?
Ženy jsou to nejcennější, co máme. Dospívající dívky a mladé ženy potřebují od nás mužů o to větší bezpečí, aby nebyly zraněné. Proto dřív měly dcery garde. To vše mělo smysl. Půjčíte svou nejcennější věc komukoli? Necháte ji bez dozoru? Mnoho svých cenných věcí chráníme mnohem víc než své dcery, nikomu je nepůjčíme, nenecháme je bez dozoru, a to jsou jen věci.
Když otec dceru naučí cenit si sama sebe, nebude se zahazovat s kdekým. Bude znát svou hodnotu a nechá se dobývat.

A muži mají zcela jiný pocit, když si ženu zaslouží, když není zadarmo, když ji získají a mohou o tom vyprávět legendy. Jinak si neváží jeden druhého. Myslím, že v pohádkách a mýtech je dost věcí, které fungují a fungovaly mnoho set let. Říkám to proto, že mou úlohou otce je, nést za svou dceru zodpovědnost a vychovat ji tak, aby si uměla vybrat dobrého muže do života, protože v její dospělosti už nemám vliv na to, jakého muže si najde. Umožnit ji vybírat si partnera beze spěchu, aby nevpadla do náručí prvního pitomce, do kterého se zamiluje. Aby si dokázala počkat na toho pravého.
Protože mým úkolem je předat ji muži, který za ni převezme odpovědnost místo mě. Proto žádali muži otce o ruku jejich dcery a otci byli dost vybíraví a měli poslední slovo. Pokud totiž jako otec budu mít pocit, že se o ni musím stále starat, nerespektuji jejího muže. Stává se, že muži za dceru nepřevezmou odpovědnost, neunesou ji nebo se o dceru přestanou starat příliš brzy. To se jí pak nemohou podívat do očí, protože zklamali, nezvládli to, neobstáli. Stejné pocity pak zažívá dcera sama se sebou, ve svém životě a ve svých partnerstvích.

Co když táta nechce.

Pokud už má dospělá žena, následkem nezdravého vztahu s otcem, poškozené vnímání partnerských vztahů, dá se s tím v dospělosti ještě něco dělat? Naštěstí ano. Pokud žena žije vztah, ve kterém není spokojená, nemůže změnit partnera, ale může začít pracovat na sobě a měnit svůj svět skrze změnu svého vnitřního nastavení. Existuje mnoho psychoterapeutických metod a způsobů, jak zpracovat traumata a přepisovat nefunkční programy z dětství. Je možné pracovat samostatně, účastnit se kurzů, nebo si vybrat dobrého důvěryhodného průvodce. Důležité je zpracovat nejen svůj vztah k otci, ale také k matce.

Učit se vzdávat se mužských vlastností a opouštět mužské strategie. Začít v sobě šlechtit ty ženské. Naučit se být v kontaktu se sebou, se svou sexualitou, se svým srdcem. Naučit se odpouštět druhým a odpouštět sama sobě. Učit se úctě a lásce k sobě. Všechno se dá, pokud to opravdu chcete změnit. Cesta je možná, a je dobré se po ní vydat. A pokud vám v těchto řádcích něco zarezonovalo, ať už vás to naštvalo nebo rozplakalo, může to být právě ta cesta, kudy se můžete vydat a prozkoumat.

Reference

Príjemný, neočakávaný zážitok, plný zábavných aktivít a super kolektívu, ktorý sme si celým srdiečkom užili. Z nevedomosti čo nás bude čakať sa zrodila slzy hodná pamiatka. Vyvedenie z komfortnej zóny, vytvorenie príjemných momentov a atmosféry na spevnenie vzťahov a povedaní si vecí, ktoré nie sú vždy najľahšie. No zároveň veľký rešpekt k našim hraniciam s vlastnými možnosťami ako si celý víkend užiť. Musím ako dcéra povedať, veľmi mi to pomohlo porozumieť tatinovi a vážiť si ho o to viac, že ma tak veľmi ľúbi. A verím, že aj on to vidí podobne. Ďakujeme za vynikajúci kurz a úžasných sprievodcov, ktorí urobili všetko pre to, aby sme sa cítili dobre :)

Lejka

Ohromne som sa potešil tomuto kurzu, pretože som chcel s mladšou dcérou zmysluplne prežiť spoločný čas a ukázať jej, ako môže prebiehať sebarozvoj pod vedením skúsených sprievodcov. Pre mňa ako chlapa je ťažké nájsť si k nej cestu, veď je už takmer dospelá a Pavel s Jiřinkou nám vytvorili perfektné prostredie kde bol rešpekt, dôvera a hlavne bezpečný priestor na porozprávanie sa o vážnych témach. Užili sme si aj rôzne aktivity a zhodli sme sa, že niektoré (napríklad ocenenie) určite chceme robiť aj doma. Je super vidieť aj ako to majú osataní chlapi so svojimi dcérami a inšpirovať sa. Bol to predĺžený víkend plný aktivít a zaujímavých zážitkov a dcéra sa na moje prekvapenie opýtala či ešte nezostaneme na viac dní ;) Veľmi pekne ďakujeme za čas a energiu investovanú do vytvorenia tohto kurzu.

Sufo

"Není lehký poznat, kdy přestat nastavovat hranice a vzájemně o věcech více komunikovat. O tom, co prožíváme, když se dítě vydává vlastní cestou. Jak ho neomezit, ale podpořit. V běžném fungování to vlastně nejde. Kůča umí vytvořit bezpečné prostředí, které tohle kouzlo umožní."

Hynek