OTEC A SYN
11-15 let 

Kurz pro Otce a syny, kteří chtějí kultivovat svůj vztah. Kromě výroby pásků, slaňování, hennování, hraní her a spousty dalších zážitků, se budeme věnovat pubertě, cestě k dospělosti a rituálu Oceňování. Tátové si zvědomí svou životní fázi, co se od nich očekává a co je potřeba, aby dělali.  A to vůči synům, dcerám, partnerkám a sobě.

Kurz je vhodný pro syny ve starším školním věku.

Termín: 12.-15.10. 2023
Místo: Osinalice 

Cena za program a materiál za dvojici: 10 000 Kč
Cena za ubytování a stravu za dvojici: 5 000 Kč
Záloha činí 5 000 Kč, více se dozvíte po odeslání přihlášky nebo zde

Na většinu kurzů se mnou jezdí syn Pavel. Můžete pozorovat, případně se inspirovat, jak jednou může vztah s dospívajícím synem vypadat.

Otec a syn, klíčový vztah, který se s věkem více a více prohlubuje. Pokud ovšem vše dobře funguje.

U chlapců ve věku 11 až 15 let se s otci učíme více společně diskutovat, respektovat se navzájem, a zároveň si držet a stanovovat hranice. Připravujeme syny na cestu k mužům, která některým započala pubertou a u některých je v plném procesu.

Někteří kluci jsou ještě ve světě her, on-linu, jsou ještě ňuňánci. Potřebují trochu popostrčit, aby si všimli, že se něco děje a je to v pořádku. Potřebují tátu, aby je zasvětil do toho, co se jim bude dít, jak se s tím vypořádat. K tomu tátové potřebují získat důvěru syna a vytvořit takový vztah, kdy syn za tátou může přijít a ptát se. Někdy oba potřebují podpořit ke sdílení a otevřenosti, potřebují značně přehodnotit vzájemné chování. Klukům už není šest, ale není jim ještě osmnáct.

Někteří možná prožívají zklamání z otcova chování. Potřebují se naučit zase tátu slyšet, a ne se vypnout, protože "ty kecy jsou strašný a z minulého století". Táta se nesmí vzdát a připadat si po první větě trapně, kvůli první reakci mlčení nebo "pubertální" odezvě. Je toho spousta, co brání plynutí mezi tátou a synem, co brání vztahu, který syny ovlivňuje po zbytek života. Proto je důležité, aby kluci slyšeli i jiné dospělé chlapy. Některé věci od svého táty prostě neslyší nebo slyšet nechtějí.

Co se ze synů stane, můžeme v tomto věku ovlivnit. Úloha otce je předat synovi zkušenosti. Naučit ho, jak se chová muž k ženám, jiným mužům, rodičům a příbuzným. Ale udělat to tak, aby v tom nebyl tlak a nevyžádané rady. 

Jak na to, co vlastně potřebují, aby přebírali svou odpovědnost? Aby brali tátu jako parťáka, a ne jako někoho, kdo je "out?" Přijďte to prozkoumat. Aby se můj syn mohl jednou osamostatnit a dospět, potřebuje opustit bezpečí matčiny sukně a nalézt cestu ke mně, ke svému otci, do mužského světa. To mu v dospělosti pomůže stát se mužem, který dokáže převzít odpovědnost za sebe a své blízké.

K tomu ale už teď potřebuje mé pochopení, uznání a mou plnou přítomnost. Potřebuje mít ve mně tátu, který mu pomůže, poradí a je tu pro něj. Tátu, který ho respektuje a miluje, i když je možná jiný, než bych si já představoval. Respektovat ho takového, jaký je a bez podmínek. I o tom bude rituál Oceňování, který na kurzu probíhá. 

Obvykle vypadá tak, že: 

První večer se seznámíme a začneme mluvit o tom, co nás zajímá a je pro nás důležité. Proběhne první mužská skupina.
Další dny buď společně vaříme, staráme se o naše pohodlí, dřevo, oheň, vodu a místo na spaní nebo si užíváme většího komfortu, a o to víc makáme na sobě. Hrajeme hry, vyrábíme opasky, vydáváme se lézt na feraty či slaňovat. Vždy je nějaký adrenalinový zážitek pro oba, společná tvorba. Zkoumáme okolí a společně si povídáme o dospívání. Pracujeme ve dvojicích, kluci a tátové zvlášť a také všichni dohromady.
Poměříme síly mezi otcem a synem v zápase, pomalujeme se vzájemně hennou.
Večery jsou ve znamení sdílení a inspirace. Další večery bereme při povídání o mužských záležitostech syny do party.
Součástí kurzu je příprava na rituál Uctění puberty a rituál Ocenění.
Je možné přespání venku, to se liší podle termínu, konání akce a počasí.
Domů si odvezete hromadu zážitků, zamyšlení, společných předsevzetí i společných výrobků.

Videa z předešlých kurzů