OTEC A SYN
11-15 let 

Kurz pro Otce a syny, kteří chtějí kultivovat svůj vztah. Kromě výroby pásků, slaňování, hennování, hraní her a spousty dalších zážitků, se budeme věnovat pubertě, cestě k dospělosti a rituálu Oceňování. Tátové si zvědomí svou životní fázi, co se od nich očekává a co je potřeba, aby dělali.  A to vůči synům, dcerám, partnerkám a sobě.

Kurz je vhodný pro syny ve starším školním věku.

Termín: 23.-26.5. 2024
              20.-23.6. 2024
Místo: Kokořínsko
Cena za program a materiál za dvojici: 10 000 Kč
Cena za ubytování a stravu za dvojici: 5 000 Kč
Záloha činí 5 000 Kč, více se dozvíte po odeslání přihlášky nebo zde.

Na většinu kurzů se mnou jezdí syn Pavel. Můžete pozorovat, případně se inspirovat, jak jednou může vztah s dospívajícím synem vypadat.

Otec a syn, klíčový vztah, který se s věkem více a více prohlubuje. Pokud ovšem vše dobře funguje.

U chlapců ve věku 11 až 15 let se s otci učíme více společně diskutovat, respektovat se navzájem, a zároveň si držet a stanovovat hranice. Připravujeme syny na cestu k mužům, která některým započala pubertou a u některých je v plném procesu.

Někteří kluci jsou ještě ve světě her, on-linu, jsou ještě ňuňánci. Potřebují trochu popostrčit, aby si všimli, že se něco děje a je to v pořádku. Potřebují tátu, aby je zasvětil do toho, co se jim bude dít, jak se s tím vypořádat. K tomu tátové potřebují získat důvěru syna a vytvořit takový vztah, kdy syn za tátou může přijít a ptát se. Někdy oba potřebují podpořit ke sdílení a otevřenosti, potřebují značně přehodnotit vzájemné chování. Klukům už není šest, ale není jim ještě osmnáct.

Někteří možná prožívají zklamání z otcova chování. Potřebují se naučit zase tátu slyšet, a ne se vypnout, protože "ty kecy jsou strašný a z minulého století". Táta se nesmí vzdát a připadat si po první větě trapně, kvůli první reakci mlčení nebo "pubertální" odezvě. Je toho spousta, co brání plynutí mezi tátou a synem, co brání vztahu, který syny ovlivňuje po zbytek života. Proto je důležité, aby kluci slyšeli i jiné dospělé chlapy. Některé věci od svého táty prostě neslyší nebo slyšet nechtějí.

Co se ze synů stane, můžeme v tomto věku ovlivnit. Úloha otce je předat synovi zkušenosti. Naučit ho, jak se chová muž k ženám, jiným mužům, rodičům a příbuzným. Ale udělat to tak, aby v tom nebyl tlak a nevyžádané rady. 

Jak na to, co vlastně potřebují, aby přebírali svou odpovědnost? Aby brali tátu jako parťáka, a ne jako někoho, kdo je "out?" Přijďte to prozkoumat. Aby se můj syn mohl jednou osamostatnit a dospět, potřebuje opustit bezpečí matčiny sukně a nalézt cestu ke mně, ke svému otci, do mužského světa. To mu v dospělosti pomůže stát se mužem, který dokáže převzít odpovědnost za sebe a své blízké.

K tomu ale už teď potřebuje mé pochopení, uznání a mou plnou přítomnost. Potřebuje mít ve mně tátu, který mu pomůže, poradí a je tu pro něj. Tátu, který ho respektuje a miluje, i když je možná jiný, než bych si já představoval. Respektovat ho takového, jaký je a bez podmínek. I o tom bude rituál Oceňování, který na kurzu probíhá. 

Obvykle vypadá tak, že: 

První večer se seznámíme a začneme mluvit o tom, co nás zajímá a je pro nás důležité. Proběhne první mužská skupina.
Další dny buď společně vaříme, staráme se o naše pohodlí, dřevo, oheň, vodu a místo na spaní nebo si užíváme většího komfortu, a o to víc makáme na sobě. Hrajeme hry, vyrábíme opasky, vydáváme se lézt na feraty či slaňovat. Vždy je nějaký adrenalinový zážitek pro oba, společná tvorba. Zkoumáme okolí a společně si povídáme o dospívání. Pracujeme ve dvojicích, kluci a tátové zvlášť a také všichni dohromady.
Poměříme síly mezi otcem a synem v zápase, pomalujeme se vzájemně hennou.
Večery jsou ve znamení sdílení a inspirace. Další večery bereme při povídání o mužských záležitostech syny do party.
Součástí kurzu je příprava na rituál Uctění puberty a rituál Ocenění.
Je možné přespání venku, to se liší podle termínu, konání akce a počasí.
Domů si odvezete hromadu zážitků, zamyšlení, společných předsevzetí i společných výrobků.

Videa z předešlých kurzů

Reference

Tak mně se líbilo, že jsme prožili mnoho zážitků nebo činností, které bychom jinak nepodnikli. Činnosti jako vyrábění pásků nebo slaňování bylo velmi příjemné. Zároveň jsem se dozvěděli i něco, jak to má být s výchovou apod.. Rozhodně bych kurz doporučil, užil jsem si ho.

Jirka, 15 let, student gymplu

Za mě skvělý kurz, což je do značné míry zásluha skvělého lektora a jeho neméně skvělého pomocníka, jeho vlastního syna. Nejcennější pro mě byl čas, který jsme s Jirkou mohli strávit spolu, a to velmi intenzivně. Skvělý mix činností zahrnujících jak dobrodružství (slaňování, vzájemný zápas), manuální práci (výroba opasků), tak i rituály a teoretické povídání o dospívání takto starých kluků. Emocionálně velmi silné. Určitě doporučuji všem tátům, kterým není jejich vztah se synem lhostejný.

Honza, 49 let, bankéř