OTEC A SYN

11-15 let

Termín a místo konání kurzu

5.-8.5. 2023     Osinalice v Kokořínsku
1.-4.6. 2023     Osinalice v Kokořínsku
15.-18.6. 2023  místo ladíme

Cena za program 10.000 Kč + ubytování a strava 5.000 Kč

Věk 11-15 je orientační. Kurz je vhodný pro děti, které jsou v pubertě.

U kluků ve věku 11 až 15 let se s táty učíme víc společně diskutovat, respektovat se a zároveň si držet a stanovovat hranice. Připravovat kluky na cestu k mužům, která některým započala pubertou a u některých je v plném procesu.

Někteří kluci jsou ještě ve světě her, on-linu, jsou ještě ňuňánci. Potřebují trochu popostrčit, aby si všimli, že se něco děje a je to v pořádku. Potřebují tátu, aby je zasvětil do toho, co se jim bude dít, jak se s tím vypořádat. K tomu tátové potřebují získat důvěru a vytvořit takový vztah, kdy syn za tátou může přijít a ptát se. Někdy oba potřebují podpořit ke sdílení a otevřenosti, potřebují značně přehodnotit vzájemné chování. Klukům už není šest, ale není jim ještě osmnáct.

Někteří už prožívají zklamání z otce, z jeho chování. Potřebují se naučit zase tátu slyšet, a ne se vypnout, protože ty kecy jsou strašný a z minulého století. Táta se nesmí vzdát a připadat si po první větě trapně, kvůli první reakci mlčení nebo "pubertální" odezvě. Je toho spousta, co brání plynutí mezi tátou a synem, co brání vztahu, který syny ovlivňuje po zbytek života. Proto je důležité, aby kluci slyšeli i jiné dospělé chlapy. Některé věci od svého táty prostě neslyší, nebo slyšet nechtějí.

Co se z kluků stane, můžeme v tomto věku ovlivnit.
Úloha otce je předat synovi zkušenosti. Naučit ho, jak se chová muž, k ženám, k jiným mužům, k rodičům a příbuzným. Ale udělat to tak, aby v tom nebyl tlak a nevyžádané rady. 

Jak na to, co vlastně potřebují, aby přebírali svou odpovědnost? Aby brali tátu jako parťáka, a ne jako někoho, kdo je "out?" Přijďte to prozkoumat.Aby se můj syn mohl jednou osamostatnit a dospět, potřebuje opustit bezpečí matčiny sukně a nalézt cestu ke mně, ke svému otci, do mužského světa. To mu v dospělosti pomůže, stát se mužem, který dokáže převzít odpovědnost za sebe i za své blízké. 

K tomu ale už teď potřebuje mé pochopení, uznání a mou plnou přítomnost. Potřebuje mít ve mně tátu, který mu pomůže, poradí, a je tu pro něj. Tátu, který ho respektuje a miluje, i když je možná jiný, než bych chtěl. Takového, jaký je, bez podmínek.  

Co vás na kurzu čeká

Určitě si budete hrát, tvořit, povídat se syny i s dalšími otci. Zažijete spoustu radosti, zábavy, uvědomění i sdílení. Tentokrát to bude ale o kousek větší výzva. Abyste mohli domů odjet se zážitky a kamarády, společně prožijeme čas v jiných kulisách. Budeme o kousek víc v přírodě.

Rozhodně budete unavení, ušmudlaní, ale šťastní. Společné zážitky a to, co se mezi vámi vytvoří nebo prohloubí, bude o to silnější. 

Dotkneme se rituálu Uctění puberty. 
Proběhne rituál Ocenění, který bude silným a důležitým momentem pro vás oba. 
Budeme vyrábět kožené opasky, pomalujeme se henou, poměříme si své síly v zápase.
Budeme slaňovat a hrát spoustu her. Dozvíte se spoustu chytrostí :)

Ostatní podrobnosti dostanete v dopise zhruba měsíc před kurzem. 
Pokud byste potřebovali načichat atmosféru, tak se koukněte na video níže. 
Pokud si dokážete udělat čas několik dní jen na vašeho syna puberťáka, věnovat mu plnou pozornost, mnohonásobně se vám to v nejbližších letech vrátí. Tak si to přijeďte užít. 
A pozor, nenechte se odradit jeho první reakcí, že se mu nikam nechce, že to bude trapárna.
Zaručuji vám, že za čas s vámi bude vděčný. A že by vás po víkendu opravdu nevyměnil.

Cena kurzu je rozdělena na cenu za program, +ubytování a stravu

Program 8.000 Kč pro dvojici

V ceně je zahrnuto:
- materiálové vybavení programu
- lektorská práce
- fotografie nebo video z kurzu

Ubytování a strava se liší podle místa konání akce

V ceně je zahrnuto:
- jídlo od čtvrteční večeře do nedělního oběda
- ubytování ve vlastních spacácích

Program

Obvykle vypadá tak, že:

První večer se seznámíme a začneme mluvit o tom, co nás zajímá a je pro nás důležité. 
Proběhne první mužská skupina. 
Další dny buď společně vaříme, staráme se o naše pohodlí, dřevo, oheň, vodu a místo na spaní. Nebo si užíváme většího komfortu, a o to víc makáme na sobě. Hrajeme hry, vyrábíme opasky, nebo se vydáváme lézt na feraty, či slaňovat. Vždy je nějaký adrenalinový zážitek pro oba, a společná tvorba, zkoumáme okolí, a společně si povídáme o dospívání. Někdy pracujeme ve dvojicích, někdy kluci a tátové zvlášť, někdy všichni dohromady. 
Poměříme síly mezi otcem a synem v zápase, pomalujeme se vzájemně henou.
Večery jsou ve znamení sdílení a inspirace. Tentokrát bereme při povídání o mužských záležitostech kluky do party. 
Součástí kurzu je příprava na rituál Uctění puberty, a rituál Ocenění.
Je možné přespání venku, to se liší podle termínu konání akce a podle počasí.
Domů si odvezete hromadu zážitků, 
zamyšlení, společných předsevzetí, i společných výrobků.

Co budete potřebovat

Všechny potřebné informace dostanete v dopise měsíc před kurzem.
Pravděpodobně to ale bude:
Vybavení na pobyt v přírodě, které jste zvyklí nosit na zádech v batohu. Batoh, batůžek, miska, lžíce, hrníček, nůž pro oba, baterka, lahev na pití, možná hudební nástroj.
Pak věci na spaní (spacák,karimatka, igelit pod sebe, pyžamo, případně polštářek), věci na ušpinění a začouzení, ideálně i do nepříznivého počasí, pláštěnku nebo nepromokavou bundu, oblečení do místnosti i přezůvky. Není potřeba kupovat žádné speciální vybavení. Vše se dá někde půjčit.
Abyste na kurzu mohli být víc napojeni na sebe, potřebujeme být trochu odstřiženi od světa, takže doma nechte tablety, MP3, notebooky a jiné chytré krabičky. Telefony si v případě nutnosti necháte v autě.