OTEC A DCERA

16+

Kurzy pro Otce a dcery 

Je to křehké, zároveň tak třaskavé téma, že se málo komu poštěstí mít skvělý vztah.  Dcera potřebuje cítit přítomnost a lásku svého otce, zároveň se jí brání a zkouší hranice. Více se o tom rozepisuji níž.

Muži, Otcové, pokud máte starší dceru, a rádi byste restartovali, zjemnili, prohloubili nebo proměnili váš vztah s dcerou, jste zváni.

Dcery, pokud byste chtěly zažít čas strávený se svým tátou, čas, kdy bude bezpečný prostor na zaznění slov, která nezazněla, na udání věcí, které neproběhly, umožněte to svým otcům a sobě zažít. Můžete to otci dát jako dárek, který si on sám sobě ani vám nedokázal dát. Netlačte, jen se na něj bez výčitek usmějte, pohlaďte nebo obejměte ho a řekněte, že byste si to moc přály.  

Možná to někdo neřeší nebo nechce řešit. Myslí si, že je vše ztraceno nebo že ten druhý o to nestojí. Najděte v sobě odvahu a sílu, a využijte prostor, kde byste mohli uvidět, jaké důsledky to pro oba zanechává, pokud to oba neřeší a dál mlčí. Jakou úlevu to může oběma přinést a jakou vřelost do jejich vztahu navrátit. 

Termín a místo konání kurzu

26.-30.7. 2023 místo ladíme
Cena za program 10.000 Kč + ubytování a strava cca 5.000 Kč

Věk 16+ je orientační. Kurz je vhodný pro dospívající nebo dospělé, kteří potřebují nastartovat, případně dokončit, přechod do dospělosti.

Co zažijete

Zažijete společný víkend vědomých dvojic, nebo dvojic, které jsou na cestě a potřebují k tomu některé věci dokončit.
Bude prostor na hluboké rozhovory, ale i veselé vzpomínání. Povrch i hloubku. Smích i slzy.
Zazní co nezaznělo, co je potřeba aby si otec a dcera řekli, dokud je to možné.
Probereme životní fáze muže i ženy a dokončíme přechody, které potřebují přítomnost otce a dcery.
Oba zažijete hluboký rituál. Proběhne poděkování na obě strany. Čištění i očištění. Uzavření i otevření nového.
Dozvíte se o sobě to, co jste nevěděli. Některá tabu padnou.
Váš vztah se dostane na jinou úroveň. Po tomto víkendu budou prostě některé důležité věci jinak.
Odjedete s klidem, smířením a novou energií ve vašem vztahu.
Bude toho mnohem víc a nebudete v tom sami. 

Co učí otec dceru v dospívání

V pubertě mají rodiče úkol stát se svým dětem dobrými přáteli. Když je otec pro dceru kamarádem, kterému důvěřuje, tak je pro ni oporou a bezpečím. Když potřebuje s něčím poradit a táta není zrovna nablízku, musí vědět, že se ji ozve hned, jak to bude možné. Tím dává dceři pocit, že je tu pro ni a že je pro něj důležitá. Když má otec trpělivost dceru vyslechnout, aniž by jí radil, nebo ji opravoval, dcera tak poznává svou hodnotu a získává sebedůvěru.

Jak dcera dospívá, učí jí otec vnímat hodnotu lásky. Učí ji rozpoznávat skutečné přátelství, pravé city a lásku... Protože pokud neznají dcery hodnotu lásky, berou ji jako samozřejmost, tak se mohou stát necitlivými a destruktivními k těm, kdo je miluje. Musí poznat hodnotu lásky, aby se z princezny stala moudrá žena, královna.

Dcery si hledají partnery podle svého otce. Mohou to otcové opravdu ovlivnit?

Ano, díky dobrému vztahu s dcerou mohu ovlivnit volbu jejích kluků. Pak si s nimi mohu promluvit a klást na ně nároky. Být přísný na ně, ne na ni. Zkoušet jejich spolehlivost a zodpovědnost, ne její. V kolik ji přivede domů, jak se o ni postará, aby byla v bezpečí?
Ženy jsou to nejcennější, co máme. Dospívající dívky a mladé ženy potřebují od nás mužů o to větší bezpečí, aby nebyly zraněné. Proto dřív měly dcery garde. To vše mělo smysl. Půjčíte svou nejcennější věc komukoli? Necháte ji bez dozoru? Mnoho svých cenných věcí chráníme mnohem víc než své dcery, nikomu je nepůjčíme, nenecháme je bez dozoru, a to jsou jen věci.
Když otec dceru naučí cenit si sama sebe, nebude se zahazovat s kdekým. Bude znát svou hodnotu a nechá se dobývat.

A muži mají zcela jiný pocit, když si ženu zaslouží, když není zadarmo, když ji získají a mohou o tom vyprávět legendy. Jinak si neváží jeden druhého. Myslím, že v pohádkách a mýtech je dost věcí, které fungují a fungovaly mnoho set let. Říkám to proto, že mou úlohou otce je, nést za svou dceru zodpovědnost a vychovat ji tak, aby si uměla vybrat dobrého muže do života, protože v její dospělosti už nemám vliv na to, jakého muže si najde. Umožnit ji vybírat si partnera beze spěchu, aby nevpadla do náručí prvního pitomce, do kterého se zamiluje. Aby si dokázala počkat na toho pravého.
Protože mým úkolem je předat ji muži, který za ni převezme odpovědnost místo mě. Proto žádali muži otce o ruku jejich dcery a otci byli dost vybíraví a měli poslední slovo. Pokud totiž jako otec budu mít pocit, že se o ni musím stále starat, nerespektuji jejího muže. Stává se, že muži za dceru nepřevezmou odpovědnost, neunesou ji nebo se o dceru přestanou starat příliš brzy. To se jí pak nemohou podívat do očí, protože zklamali, nezvládli to, neobstáli. Stejné pocity pak zažívá dcera sama se sebou, ve svém životě a ve svých partnerstvích. 

Co když táta nechce. 

Pokud už má dospělá žena, následkem nezdravého vztahu s otcem, poškozené vnímání partnerských vztahů, dá se s tím v dospělosti ještě něco dělat? Naštěstí ano. Pokud žena žije vztah, ve kterém není spokojená, nemůže změnit partnera, ale může začít pracovat na sobě a měnit svůj svět skrze změnu svého vnitřního nastaveni. Existuje mnoho psychoterapeutických metod a způsobů, jak zpracovat traumata a přepisovat nefunkční programy z dětství. Je možné pracovat samostatně, účastnit se kurzů, nebo si vybrat dobrého důvěryhodného průvodce. Důležité je zpracovat nejen svůj vztah k otci, ale také k matce. 

Učit se vzdávat se mužských vlastností a opouštět mužské strategie. Začít v sobě šlechtit ty ženské. Naučit se být v kontaktu se sebou, se svou sexualitou, se svým srdcem. Naučit se odpouštět druhým a odpouštět sama sobě. Učit se úctě a lásce k sobě. Všechno se dá, pokud to opravdu chce změnit. Cesta je možná, a je dobré se po ní vydat. A pokud vám v těchto řádcích něco zarezonovalo, ať už vás to naštvalo nebo rozplakalo, může to být právě ta cesta, kudy se můžete vydat a prozkoumat.