UCTĚNÍ PUBERTY

Rituál kterým začíná cesta k dospělosti

Rituál uctění puberty

Kolem 11 roku se začnou kluci výrazně povahově i viditelně fyzicky měnit.

Co však nemusíme zaznamenat včas, je psychická změna. Kluky přestane zajímat rodina, začnou se otáčet ven. Za kamarády, holkami, venkovním světem. Budou se měnit a když v tom nepůjdeme s nimi, bude spousta věcí rozpačitých, až trapných. A to je čas rituálu.
V nejzákladnější formě by stačilo sednout si s ním ve třech. Táta, máma a syn. A povídat si co se děje, čím prochází a co je potřeba přenastavit. Může to být takové otevření tématu.
Pak by si měl uklidit svůj dětský pokojíček. Vytřídit dětské hračky. Dát na hromady ty, které někomu věnuje, třeba sourozenci, příbuzným, charitě. Je skvělé, když je sám předá nebo vyhodí. Pak jsou ty hračky, knížky, fotky, které si nechá, protože pro něj znamenají vzpomínku, dětství, nebo jsou nějak důležité. K tomu na kurzu Otec a syn slouží ona bedna, kterou by si měl kluk vyrobit s otcem.
Samotná výroba bedny je důležitý proces spolupráce a společného zážitku. Do ní si dá to, co si chce jako vzpomínku na dětství zanechat a zavře ji. Když bude potřebovat, tak si ji otevře, pohraje si, zavzpomíná a zase ji zavře. Změna pokoje může být výrazná, včetně změny nábytku, pracovního stolu, výzdoby.
Pokud jdete cestou rituálu, můžete tento úklid završit odchodem táty a syna ven do tmy. Klidně symbolické. Prostě by měl otec se synem někam vyrazit. Přespat do lesa, pod převis, pod stan nebo pod širák. U toho si rozdělat oheň a povídat si o tom, co zažíval otec v tomto věku, o mužích v rodině, o tom, o čem nebyl prostor a příležitost mluvit. Může s nimi jít jiný muž, který jim s procesem pomůže. Maminka je může na cestu vyslat, může se stříhat pomyslná pupeční šňůra, může dostat dárek jak od mámy, tak u ohně od táty. Využít se dá i příchod, kdy se přivítání může účastnit širší rodina. Prarodiče, sourozenci. Je dobré, když o změně ví, co nejvíc lidí a začnou se ke klukovi, mladému muži, chovat jinak než do té doby. To je podstata přechodového rituálu.
Konečně by měl být nachystaný prostor na povídání v kruhu rodinném, co se tedy opravdu změní. Co bude dělat jinak on, jaké výhody získá. Bude moci chodit později spát, být déle venku, dostávat větší kapesné. Rodiče mu budou klepat na pokojíček, nebudou ho tolik kontrolovat, úklid pokoje nechají na něm. S tím jde ruku v ruce i to, které povinnosti na něj přejdou. Bude mít na starosti nějakou další činnost pro domácnost, aniž by ho někdo upozorňoval, že to má na starosti. Bude se o sebe víc sám starat a hlídat si své povinnosti. Vždy přiměřeně věku a tomu, jak je to u vás nastavené. Ale s většími výhodami a svobodou získává i větší odpovědnost a závazky.

Po nějaké době je dobré se ohlédnout a podívat se, jak vám to funguje.

Další fáze přechodu do dospělosti, zhruba od 16 let, je spojena s větším pouštěním ze strany maminek a větším přijetím na stranu otců. Skvěle funguje kurz Transition, který je pro některé nastartováním tohoto přechodu, pro některé završením této životní fáze.

Více si přečtěte zde Gymnasion 28 


Kousek povídání o Rituálu uctění puberty najdete od 10 minuty.
Jedná se o záznam z konference Výchova kluků v Čechách.