MATKA A SYN

Role Matky ve výchově syna

Role matky ve výchově syna je tou nejhlavnější v jeho životě. Určuje, jaký bude mít syn život a jaký bude on sám.

Být matkou obnáší mnohé. Najít muže, který bude vhodným otcem, svěřit se do jeho náruče, počít s ním dítě, které nosit 9 měsíců pod srdcem, skrze bolest jej přivést na svět, vychovat, někdy i pohřbít. Projít si s ním všechny bolesti, strachy, proměny, lásky i štěstí. Vypiplat jej pro to, aby ho připravila na osamostatnění a pustit ho do života. Začít oddělením sebe sama - porodem. Oddělením od svého prsu, oddělením ze své výchovy, od své sukně, když půjde do školy. Oddělit jej ze svého domu, ze svého vlivu a přenechat ho jiné ženě. Od početí musí matka stále jen oddělovat. U toho všeho ještě nezapomenout na sebe, na svého partnera a to vše zvládnout a vědět, že pro to udělala dost. Tolik, kolik bylo potřeba. Ani víc ani méně.

Jako syn, otec a muž, který byl přítomen sdílení mnoha jiných mužů, pro které bylo těžké přestřihnout pupečníkovou šňůru a vymanit se od matky i v dospělém věku, se vám pokusím ukázat, jak velkou roli v tom sehrála jejich matka. V čem můžete na cestě k dospělosti a zralému mužství pomoct svým synům. Na co se možná nemáte v běžném životě čas a prostor soustředit. Něco, co podvědomě víte, co by vám měly předat jiné ženy nebo jiní muži z rodiny.

Někdy to pro vás bude těžké vidět, někdy to bude úlevné a uklidňující. Budeme se bavit o vás a vašem synovi. Co se děje v jakém věku, co je vaší úlohou. V čem od vás váš syn potřebuje podpořit, čím mu můžete pomoct a čím uškodit. Co dělat máte a co už není vaše starost. K tomu zabrousíme i do vašich vztahů, protože ke zrození a ideálně i k výchově syna, je potřeba matky i otce. Abyste na to nebyla sama.

Abyste věděla, že vaše role není jen matka, uklízečka, ošetřovatelka, kuchařka, zásobovačka...
Ale v první řadě žena, také partnerka, milenka, zdroj lásky a štěstí, zdroj pohody, atmosféry, krásy, míru...

Kdy jsi naposledy strávila víkend jen sama se sebou a svým synem?

Bez uklízení, vaření, starostí co všechno musíš, bez dalších sourozenců, muže, rodiny, ale jen v plné přítomnosti a lásce k sobě a jemu.