MATKA A SYN

11-15 let

Termín a místo konání kurzu

11.-14.5. 2023 Statek Výštice u Temelína
Cena za program 10.000 Kč + ubytování a strava 5.300 Kč

Věk 11-15 je orientační. Kurz je vhodný pro děti, které jsou v pubertě.

Čím jsou kluci starší, tím víc se potřebují připravovat na cestu k mužům.
Víc a víc se blíží jejich přerod v muže.
Možná už vypadají jako mladí muži a začínají být víc a víc samostatní.
Možná naopak vypadají stále jako chlapečci a bez vás si neporadí. 

Jak to má být ideálně? Dříve odcházeli v tomto věku z domu, to byla ale jiná doba a do ní se vracet nemůžeme, ani nechceme. Jak by to ale mohlo vypadat v dnešní době? Jakou roli na cestě do dospělosti a ve výchově mladého muže hraje matka 21. století? Jak to je u vás? Dáváte mu prostor osamostatňovat se, nebo ho příliš chráníte a držíte u sebe? Jak mluvíte o jeho tátovi, o jiných mužích, jaký s nimi máte vztah? A co když ten váš syn je opravdu ještě dítě a není schopný si ani nachystat svačinu? Co když vás nerespektuje, i když pro něj děláte první poslední?  A co tedy jako máma máte dělat vy?

Na tomto víkendu se budou kluci starat o maminky, a občas maminky o kluky. Dostanete prostor nechat kluky nadechnout, pustit je ze svého úzkostného sevření. Nechat je v jiné roli, než doma. Vidět, jak to mají jiné rodiny.

Dotkneme se přechodového rituálu Uctění puberty, kterým začíná cesta od dospělosti

Možná přestanete být úzkostnou matkou. Možná  přestanete mít věci pod kontrolou, nebudete muset být ta, co drží řád a prostor, která klade obří nároky. Na sebe i syna.
Možná mu odpustíte, že se chová jako jeho otec, a možná ho i víc pochopíte.
Možná uvidíte, že nějaké hranice potřebuje, a pochopíte, jak se k vám už nemá chovat - co si necháte ještě líbit, a co už ne. 
Možná, že když mu dáte důvěru, tak vás překvapí, a poznáte jej z nové stránky.
Možná se stane víc vaším kamarádem. Možná si zhluboka oddechnete a načerpáte energii.
Možná najdete cestu k sobě. Sama k sobě i ke svému synovi.
Užijete si bezpečný prostor a společně strávené chvíle. Možná jedny z posledních.
Možná si jen potvrdíte, že to děláte dobře a užijete si čas s dalšími ženami. 

Co vás na kurzu čeká

Čeká vás víkend, kdy se budete věnovat jen sobě a svému synovi, nikomu jinému.

Budete si hrát, tvořit, povídat s kluky i ostatními ženami. Zažijete spoustu radosti, zábavy, uvědomění i sdílení. Možná odjedete oba trochu unavení, možná odpočatí, ale šťastní a se společnými zážitky a něčím, co se mezi vámi vytvoří nebo prohloubí. Možná si odvezete staršího syna, než se kterým jste přijely. Dotkneme se témat kolem Rituálu uctění puberty i témat kolem ženství a rozdílu mezi mužem a ženou, i tématu Partnerství.

Málo kdy si žena matka, dokáže udělat čas několik dní jen na sebe a svého syna a věnovat mu plnou pozornost. Tak si to přijeďte užít. Pokud máte dětí víc, tak je ideální začínat tím nejstarším synem. Ten si možná zažil, jaké to je být jediný a pokud se mu narodili sourozenci, tak od té chvíle se stal tím nejstarším, co by měl mít největší rozum, co by se měl starat o ostatní...
I toho se na kurzu dotkneme.


Cena kurzu je rozdělena na cenu za program, +ubytování a stravu
Program 10.000 Kč pro dvojici

V ceně je zahrnuto:
- materiálové vybavení programu
- lektorská práce
- fotografie nebo video z kurzu

Ubytování a strava se liší podle místa konání akce

Pohybuje se kolem 5.000 Kč za dvojici

V ceně je zahrnuto:
- jídlo od čtvrteční večeře do nedělního oběda
- ubytování 

Výštice - 5.300 Kč za dvojici (hradí se v hotovosti na místě) V ceně je 3x ubytování a strava (snídaně - švédský stůl, oběd, večeře, 2 svačiny, pitný režim včetně kávy ve várnici po celý den)

Program

Obvykle vypadá tak, že:
Mluvíme o věcech, které jsou pro nás důležité, a posloucháme, jak to mají druzí. 
Přes den jsme co nejvíc venku, hrajeme společné hry a něco tvoříme.
Vždy si zhotovíte minimálně jeden společný výrobek ze dřeva a kůže.

Společně jíme, čteme a sdílíme společné prostory.
Večery jsou ve znamení sdílení a inspirace, s dětmi i mezi dospělými, včetně skupinové práce.
Domů si odvezete hromadu zážitků, zamyšlení i společných předsevzetí. 

Co budete potřebovat

Všechny potřebné informace dostanete v dopise měsíc před kurzem.
Pravděpodobně to ale bude:

Nůž pro oba, baterka, lahev na pití, možná hudební nástroj.
Pak věci na spaní (spacák, karimatka, pyžamo, případně polštářek), věci na ušpinění i do nepříznivého počasí, takže klidně i gumáky a pláštěnku nebo nepromokavou bundu, a oblečení do místnosti i přezůvky.

Abyste na kurzu mohli být víc napojeni na sebe, potřebujeme být trochu odstřiženi od světa, takže doma nechte tablety, MP3, notebooky a jiné chytré krabičky. Telefony si v případě nutnosti necháte v autě.

Reference

Matka a syn LaT
Matka a syn LaT

Pro kurz Matka a syn jsem se rozhodla v době, kdy Tondovi bylo 11 let. Začala jsem cítit, že se z našeho vztahu vytrácí vzájemné porozumění a že máme oba své vyhraněné světy, které se sobě navzájem pomalu vzdalují. Vše navíc komplikovaly další okolnosti v našich osobních životech, které nám v tu dobu oběma naložily spoustu starostí.

Během 4 dnů na statku Výštice jsme s Tondou díky vedení Kůči opět dokázali společně najít naší hlubokou vazbu a posunout jí o něco dále - tedy do stavu, kdy Tonda začíná více vnímat svoji zodpovědnost a já jako matka mu poskytuji více svobody. Měli jsme možnost pochopit se navzájem, upevnit naši vzájemnou důvěru a nahlédnout do principů kruhu lidského života. Kluci společně ve své skupině řádili a věnovali se klučičím aktivitám, maminky zase navzájem sdílely své osudy a měly možnost díky Kůčovi dostat na ně pohled z mužské perspektivy. Čas jsme trávili i společně - mluvili jsme o tom, jak důležití jsme pro sebe navzájem, a také jsme otevřeli téma puberty a dospívání v muže.

Kurz Matka a syn ve mě i v Tondovi zanechal hluboký prožitek, odhalil to hezké v nás, ukázal, že si můžeme důvěřovat, že se umíme respektovat a že spolu můžeme mluvit i o velmi vnitřních pocitech. Byl to čas, který pomohl postavit pevný základ pro další rozvoj našeho vztahu. Společný čas, ze kterého budeme ještě dlouho čerpat a rádi na něj vzpomínat :)

Velké DÍKY, Kůčo :)Lucie & Tonda

Matka a syn LaL
Matka a syn LaL

Děkujeme mockrát za krásné fotky, teď jsem je stáhla a už vytvářím fotoknihu na Vánoce, budeme mít s Lukem kouzelnou vzpomínku :-)

Objednala jsem pár knížek, které jsi nám představoval, snažíme se vyrobit kalahu, to nás moc bavilo spolu hrát. Často se myšlenkami vracím na kurz a pokouším se uvědomovat věci, které tam zazněly a přijdou mi zcela zásadní. Snažím se Lukeho vnímat více dospěle, nechat ho, aby byl sám sebou, aby dělat věci po svém a spíše zdálky jen hrdě pozorovat a lehce usměrňovat. Naše společné chvilky jsou potom hezčí a milejší. Myslím, že se nám daří tvořit program, který nás baví a tím pádem Lukáše odtrhává od počítače a mobilu. A více se na sebe usmíváme :-D
Jsem šťastná za své rozhodnutí na kurz Matka a syn jet, vděčná Lukemu, že jsme spolu jeli.
A v neposlední řadě patří velký dík Tobě... za inspiraci, za nadhled i vhled, za rady a doporučení, za přístup, za prostor pro nás, za atmosféru, za to vše a za mnohem víc...
Hodně o kurzu mluvím s přáteli a všem vřele doporučuji.
Kůčo, děláš to srdcem a je to FANTASTICKÉ!!!
S úctou Lu.

Matka a syn MaT
Matka a syn MaT

Nejsem velká spisovatelka, ale musím se s Tebou podělit o dojmy, které ve mně pořád doznívají a ještě dlouho budou. Když jsem se na kurz hlásila, vlastně jsem vůbec netušila do čeho jdu a co chci.

Přihlásila jsem nás, protože jsem měla pocit, že mě puberťák tak nějak neposlouchá jak bych si představovala já a že bych měla asi něco změnit, ale nenapadalo mě vůbec co. Když si změnil místo, říkala jsem si je to trošku dál, ale i tak jdeme do toho, už i ta cesta byla zážitek ani si nepamatuji, kdy jsme spolu sami takhle daleko jeli a celou ji mohli propovídat a stavit se kde se nám zachce, pustit si jen náš play list, ztratit se a zase se najít :) Celou cestu jsme měli veliké očekávání myslím oba... A vy? Vy jste nám připravili úžasný víkend plný srandy, mužské nadsázky, pohledů na svět z Vaši perspektivy a občas nám nastavili zrcadlo jak to s námi vlastně celé je:) Připravili fajn program plný her, učili nás si znovu umět hrát a užít si to teď a tady, víkend plný nádherných i nelehkých pocitů skropených špetkou slz, vnímání a zároveň s velkou dávkou legrace a takového úžasného vnitřního klidu, že vlastně není nic než být. Snažili se zavděčit každému ze zúčastněných, hýčkali jste nás maminky ať už povídáním, posloucháním, saunou, masáží a nádherným hraním na kytaru a zpěvem - opravdu obdivuji a smekám, protože sama vím, jak je nelehké se zavděčit vždy všem. A ještě to povýšit ne level nezapomenutelný víkend - se jen tak nepovede každému :) Nejdříve jsem se toho všeho strašně bála, nakonec mi bylo líto, že to končí. Posunuli jste naše chlapy zase o krok dopředu a to co ti chci napsat já vnímala už cestou zpátky. 2 hodiny jsme jeli a jen si povídali bez radia bez mobilů beze srandy a s dávkou strašných emocí. Když jsem se ptala Tády, jak se mu to vlastně líbilo (protože na tomhle svým dítěti to fakt těžko občas poznávám) zhodnotil, že dobrý a že by klidně jel zase - což slyšet od puberťáka takovou reakci je něco jako sen :) 
No a kapitolu o rákosí zase rozepíšu někdy jindy :)

No a náš týden, je to sice hodně krátký čas na to něco hodnotit, ale hned v úterý jsem do práce dostala oběd, dokonce mi ho i sám donesl s dávkou zeleniny a sladkostí, přesně tak jak to mám ráda :) vůbec teď celý týden nemusím tak nějak ani zvyšovat hlas a vše se děje trochu víc samo, neslyším, žádné protesty, bouchání dveří a jsem z toho skoro až nesvá, jak čas s prima lidmi na pravém místě a v pravý čas dokáže udělat snad i zázraky.

Takže chci moc poděkovat a popřát ať jsou Tvé kurzy stále tak obohacující a měnící žití v lepší svět a kluky v muže, i když to jsou leckdy dlouhé a nelehké cesty, věřím a doufám, že každá máma, která bude mít to štěstí kurz u Tebe absolvovat se stane lepší mámou a její syn lepším synem (vím že to tak není) ale už jen ty pocity stojí za to vůbec prožít.

Mi

Jsem vždycky moc ráda, když se M někde sejde s klukama a dospělými muži. Je na něm vidět, jak moc to právě teď potřebuje. Z kurzu přijel moc spokojený. Bylo vidět, jak moc pro něj bylo důležité, že jsi klukům řekl některé informace Ty jako muž.
Měl taky možnost vidět, jak se s Vašínem chováte, mluvíte, vidět ostatní kluky, hrát s nimi hry. Jsem vděčná za každou takovou příležitost. Díky moc, že tyto akce pořádáte.
 My máme v rodině těch chlapů, co jsou ještě dosud závislí na matce dost ( moji dva bratři, můj muž), tak bych chtěla, aby z M vyrostl silný samostatný chlap, který bude umět převzít odpovědnost za sebe, svou rodinu... Doufám, že mu v tom budu umět být nápomocná a včas ho pustit...
I díky kurzu jsem si to nyní více uvědomila, Děkuji:-) 

Ir

Já si vlastně přijela pro potvrzení, že dělám vše správněPřišla jsem si i pro něžnost a pochvalu, kterou děti rozkvétají, Již 4 dny jsem ještě nezvýšila hlas a že to umím. Přijela jsem si pro zastavení na 4 dny bez telefonu. Pro čas se synem. A v neposlední řadě, nemohla jsem si opravdu představit muže jak vede ženský kruh, ale mužský element ve skupině žen, je velmi příjemný a zajímavý jev.

Jana